امام حسن(ع)؛ سیب خوشبو

موضوعات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی از نگاه «سیب خوشبو»

حضرت رسول اعظم(ص) فرمودند: ای حسن! تو «سیب خوشبو»، محبوب و برگزیده خالص قلب من هستی...

بایگانی
آخرین نظرات
  • ۳۱ خرداد ۹۵، ۱۹:۴۰ - بشرا
    افرین

مطالبات موج سبز چیست؟

شنبه, ۱۶ آبان ۱۳۸۸، ۰۱:۲۱ ق.ظ

سال هفتم - (دوره ی جدید) - شماره ی شصت و یکم-بها:6 دقیقه

بسم الله

مطالبات موج سبز

مشق شب:تو و مردم...
امام حسن(علیه السلام) فرمود:
چنان با مردم رفتار نما که ‏دوست دارى با تو رفتار کنند.
از هر معصوم چهل حدیث، ص 114


شاید اگر بخواهیم تعریفی جامع و فراگیر از جمعیت موسوم به موج سبز داشته باشیم، بتوانیم مجموعه ایرانیان مخالف محمود احمدی نژاد را به طور عام "موج سبز" بنامیم. اما آیا خواسته های این موج هم در همین حد متوقف شده است و تنها به مخالفت با محمود احمدی نژاد پرداخته است؟ آیا اگر تعریف خود را کمی گسترده تر کنیم، معنای موج سبز مختل نخواهد شد؟

اگر این فرض را بپذیریم که میرحسین موسوی فرد نخست جریان سبز باشد، باید بررسی های خود را از قبل از انتخابات آغاز کنیم. از زمانی که میرحسین موسوی با شعار احیای اندیشه های ناب بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، حضور رسمی خود را در انتخابات دهم اعلام کرد و به صورت رسمی کاندیدای انتخابات دهم شد. در آن هنگام موسوی اعلام کرد که آغوشش را برای پذیرش تمامی گروه ها باز گذاشته است و هیچ کس را از دایره محبوبان خود بیرون نمی کند. همان جا بود که چراغ سبزهای آقای سبز، نشان داد که دامنه موج سبز می تواند از ربع پهلوی آغاز شود و تا برخی چهره های پایبند به اصول انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ادامه داشته باشد.

همان جا بود که موسوی تمامی کسانی را که در 30 سال عمر جمهوری اسلامی -به هر نحو؛ حق یا ناحق- ضربه و زخمی از این نظام خورده بودند را پشت خود به صف کرد و آنان را دوباره مطرح نمود. در این برهه، دامنه حامیان موسوی از مخالفت با احمدی نژاد بالاتر رفت و حتی مخالفان و معاندان نظام اسلامی نیز داعیه دار سهم در انتخابات ریاست جمهوری شدند. به نحوی که حتی شبکه صدای امریکا نیز با حمایت علنی از این کاندیدا، بارها اعلام کرد که بخشی از منافع ما با انتخاب موسوی، تامین خواهد شد. ماجرا از همین جا آغاز می شود.

انتخابات برگزار شد و ادعای تقلب گسترده از سوی میرحسین مطرح شد. مردم برای حمایت از این شخص و نشان دادن اعتراض خود به نتایج انتخابات به خیابان ها آمدند و سعی کردند اعتراض های خود را با حضور در خیابان ها اعلام کنند. اهداف کسانی که به خیابان ها آمده بودند مختلف بود.

یکی آمده بود ریشه نظام جمهوری اسلامی را از جا بکند. دیگری بر این باور بود که جمهوریت نظام در حال از بین رفتن است و باید جلوی کودتا را گرفت. آن یکی تنها مشکل اش سیدعلی حسینی خامنه ای بود و به خاطر آن به خیابان آمده بود. بعضی فقط به حمایت از میرحسین موسوی و به تبعیت از دستور او راهپیمایی کردند. برخی هم نه مشکلی با نظام داشتند و نه رهبری. فقط می خواستند اعتراض خود را به محمود احمدی نژاد برسانند.

حالا کلاه تان را قاضی کنید و ببینید جمعیتی با این واریانس تفکر، چه مطالباتی می تواند داشته باشد؟ این را می پذیریم که میرحسین موسوی در 14 بیانیه خود به اصول قانون اساسی دائما تاکید کرده است. اما هواداران او نیز این وفاداری را ثابت کرده اند؟ آیا شعار "نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران" یا "نه شرقی، نه غربی، جمهوری ایرانی" و حتی "بسیجی واقعی همت بود و باکری" با مطالبات اصلی موج سبز سازگار است؟ میرحسین موسوی چگونه می تواند تجمیع "جمهوری اسلامی" و مخالفان "جمهوری اسلامی" را انجام دهد؟ آیا منطقی است کسانی که با اصل جمهوری اسلامی در سال های گذشته مخالف بوده اند، به یکباره تغییر موضع دهند و برای از دست رفتن جمهوریت نظام، سینه چاک کنند؟

با مواضع شخص میرحسین موسوی کاری نداریم. اما آیا هنوز می توان ادعا کرد جریانی که به نام او در خیابان ها پهن شده است و -به درست یا غلط- با خشونت سرکوب می شود، توسط او رهبری می شود؟ نظرات شخص موسوی تا چه حد در این راهپیمایی ها و خیابان گردی ها تامین می شود؟

با این تفاسیر، آیا می توان ادعا کرد که "موج سبز" که این روزها توسط مرد مثلا سبز ایران، نهضت سبز تلقی می شود و نهضت برخاسته از ملت ایران نامگذاری شده است، یک نیاز واحد را می طلبد و بر آن پافشاری می کند؟ آیا می توان پذیرفت که جوانی که همت و باکری را تا چند ماه پیش، خشونت طلب و بی ترمز خطاب می کرد، حالا آن ها را سرلوحه کارهای خود قرار دهد؟

با احترام به تمام کسانی که دغدغه شان پربار شدن شجره طیبه جمهوری مقدس اسلامی است و سبز هم هستند، آیا شما باور نمی کنید که موج سبز دیگر، سبز نیست؟

ادامه دارد...

موضوع قسمت بعد:
*آیا موج سبز تمام می شود؟


و... آن ها: لطف کردید اگر زحمت چند کلیک را کشیدید و کامنت گذاشتید.

۸۸/۰۸/۱۶

نظرات  (۱۶)

۱۶ آبان ۸۸ ، ۰۲:۲۸ سید محمد باقر موسوی
سلام حسنم
یکم :
یازدهم هر چی تماس گرفتم تا تولدتو بهت تبریک بگم موفق نشدم ! گویا خاموش بودی . با چهار روز تاخیر تبریک منو بپذیر !
دویم :
خیر باور نمی کنم که موج سبز دیگر موج سبز نیست ! به نظر من بارز ترین مشخصه موج سبز اعتراض به وضع موجوده ! که این اعتراض برامده از یک آگاهی نسبی است . و تا وقتی این موج که فکر می کنم که تعدادشون هم کم نیست به رسمیت شناخته نشند ! این خیابان گردی ها ادامه پیدا میکنه ! هنوز سیزده آبان تموم نشده برای شونزده اذر دارن تبلیغ می کنن !
می ترسم از روزی که این موج تبدیل به یک سونامی بشه و اونوقته که دیگه مهارش خیلی سخت میشه !
سیم :
امام حسن(علیه السلام) فرمود:
چنان با مردم رفتار نما که ‏دوست دارى با تو رفتار کنند.
چهارم :
یا علی
========
پاسخ حسن:
یا علی!
بله موج سبز دیگر سبز نیست چون قهوه‌ای شده است
موسوی تا وقتی نسبت به حمایت سلطنت‌طلب‌ها و مجاهدین‌خلق و اسراییل و غربی‌ها و لائیک‌ها و سکولارها سکوت کند و از تفکرات آنها اعلام برائت نکند، نمی‌تواند ادعا کند دنبال اجرای قانون اساسی است و خود را در خط امام بخواند.
هر چند که اگر از این به بعد هم اعلام برائت کند دیگر دیر شده است و چیزی را عوض نمی‌کند.
درویش گفت بگذار حکایتی برایت بگویم...:"جوانی که به عاشقی شهره بود ٬به خدمت شیخ رسید.شیخ ورا گفت که به پندارت عشق به خاتون از عشق به خداست؟ جوان گفت شمه ای از آن است در طشت آب ٬نقش ماه می بینم. شیخ فرمودش که اگر گردنت دمل نداشت٬سر بر آسمان می کردی و خود٬بلاواسطه ماه را می دیدی"
.
.
حتما می گویی خب ربطش به حرف های شما چیست ؟
ربطش را مخاطب فهیم که شما باشی می فهمی
=============
پاسخ حسن:
دیدن ماه چشم بصیرت می خواهد، ما نداریم از آن چشم ها!
شما هم مثل اینکه خیلی دوست داری فحش بخوری ها؟
===========
پاسخ حسن:
اهوم! از کجا فهمیدی؟
۱۶ آبان ۸۸ ، ۲۳:۵۳ علیرضا شاطری
سلام
حال ندارم نظر بدم ولی به نظرم غلط و درست قاطی بود یکم تو حرفات
یا علی
salam chiye karet b etahlil kardan oftade.tu raho gom kardi.na on javonayi ke migan basijiye vagheyi hemat budo bakeri...............chiye tavagho dari basijihyi amsale shoma ke kheylihashun koshtano ta hezar ghalat kardano ham sath v shayadam mikhay balatar az ona bedunim. na aziz.u age az ghafaset dar biyay v be fekre manfaato v..... nabashi taze mifahmi maniye dad v shoarha v khonhaye rikhte shode yani chi ...........i
be omide V V V V
آمده ایم تا با زندگی کردن قیمت پیدا کنیم، نه به هر قیمتی زندگی کنیم.
خیلی خندیدیم ..... ها ها ها
=================
پاسخ حسن:
جدا؟ به جنبه طنزش دقت نکرده بودم! :D
سلام حاج حسن
خوبی انشالله
ما رو که به کل فراموش کردی
حتما نماز شبات ما رو هم دعا کن
کاش از قلبم به قبرت راه داشت
کاش مجتبی هم زیارتگاه داشت
التماس دعا
یا حق امام حسن مجتبی علیه السلام پشت وپناه تون
۲۰ آبان ۸۸ ، ۱۷:۵۸ ف.گ.تهرانی
حسن جان سلام
خوب ما که نفهمیدیم این دوستان خیلی هیجان زده و داغ چی می خواهند .کاش ازشون میپرسیدی خودشون یه لیست از خواسته هاشون بذارند شاید خواسته ما هم باشه و لزومی به دعوا نباشه.این که نشد که فقط شاخ وشونه بکشند و تهدید کنند .و تظلم کنند که چنین وچان شد.حرف حسابشون چیه بالاخره؟؟؟؟؟؟؟
سلام
ممنونم خوب بود ضمنا اینا فعلا نمیفهمن چی میگن
ولی خب ما ها که کمی شما رو میشناسیم میدونیم که در حقیقت اعتقاد و اعتماد شما به دستگاه محکم الهی است
دست من در دستگاه محکمی است ***هر نخ اندر دست من ابریشمی است
خب خسته نباشی حسن جان انشاءالله تو کانون میبینمت
کمند2 ادبیات
سلام سیب عزیز
از مشهد مقدس خواندم کامنت مفصل و خوبتان را
دعاگویتان خواهم بود
سلام
نظری ندارم ... خواهش دارم می شه شما بیخیال بشی؟
یا علی
==============
پاسخ حسن:
محترمانه ناسزا گفتی دیگه؟ حالا این همه ملت حرف زدن! دو کلوم نمی تونیم تو وبلاگ خودمون افاضه کنیم؟ شوما نخون! ;)
فقط به خاطر تو تمومش کردم.
یا علی
ننگ ما ننگ ما صدا و سیمای ما...
رسانه های شیطان : ایرنا و فارس و کیهان...
مرگ بر دیکتاتور... چه رهبر چه دکتر...
۰۱ آذر ۸۸ ، ۲۳:۰۲ ایران دخت
من یک ایرانیم
از نژاد کوروش
من ایرانمو سبز و آباد و آزاد و پایدار میخوام...

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی