امام حسن(ع)؛ سیب خوشبو

موضوعات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی از نگاه «سیب خوشبو»

حضرت رسول اعظم(ص) فرمودند: ای حسن! تو «سیب خوشبو»، محبوب و برگزیده خالص قلب من هستی...

بایگانی
آخرین نظرات
  • ۳۱ خرداد ۹۵، ۱۹:۴۰ - بشرا
    افرین

چند قدم تا بهشت!!

جمعه, ۱۴ ارديبهشت ۱۳۸۶، ۱۱:۵۰ ب.ظ

سال چهارم-(دوره ی جدید)-شماره ی چهارم-بها:6 دقیقه

بسم الله

جستاری پیرامون طرح امنیت اجتماعی ناجا
چند قدم تا بهشت!!

چندی است در جای جای تهران،چند خودروی گشت پلیس می بینیم که پشت شیشه ی آن ها نوشته «گشت ارشاد».در کنار این خودروها اگر کمی چشم بچرخانید چند آقای اتوکشیده ی ناجا را خواهید دید و چند بانوی کماندو که از آن آقاها مخوف تر هستند و دارند یک بانوی دیگر را که وضع ظاهری مناسبی ندارد،ارشاد می کنند.

هم زمان با شروع شدن این طرح،خیلی ها در این زمینه قلم زدند و خیلی ها هم سخن راندند.مانده بودیم ما که نظر خودمان را اعلام بفرماییم تا جامعه ی جهانی مطابق با آن گام بردارد!!!برای همین گفتیم یک شماره هم در این باره برویم.ان شاءالله در شماره یا شماره های بعدی هم درباره ی این موضوع خواهیم نوشت.البته کمی با رویکرد مذهبی تر.فعلا اجتماعی اش را داشته باشید!

نظر شما درباره ی این طرح چیست؟
خوب،بد،زشت!

این طرح یا خوب است،یا بد؛یا چیزی بین این دو.حالا می گوییم چرا خوب،چرا بد!
بد است.چون...

-اوایل انقلاب هم مشابه این کارها انجام می شد.اما نه این قدر پاستوریزه.عده ای که دغدغه ی جامعه ی مذهبی را داشتند می ریختند در خیابان ها و موهای آن دسته از بانوانی که روسری شان کوتاه بود را می بریدند یا پایشان را می کردند داخل سطل پر از سوسک.الآن داریم جوابش را می بینیم.البته الآن به آن شدت نیست اما نفس کار فرقی نمی کند.

-دیگر هر عقل سلیمی می داند این کارها مقطعی است.تا کی ناجا می خواهد این نیروها را در معابر شهر این قدر مودب و موقر نگه دارد؟سه ماه تابستان که تمام شود همه ی این ها برمی گردند سر پست اصلی شان.کلاه کج ها را تابستان سه سال پیش یادتان هست؟با آن خودروهای خفن شان.

-مثل زلزله که هر وقت اتفاق می افتد یاد بازسازی بافت فرسوده ی شهری می افتیم،هر وقت هم تابستان می شود،یاد کار فرهنگی و این ها می افتیم.از اول انقلاب چه قدمی در راه تبیین ماهیت حجاب برداشته ایم که الآن-که حدود 30 سال می گذرد-نتیجه اش را ببینیم؟

-اگر خیلی خوش بینانه بخواهیم نقطه ی پایان این طرح-که محجبه شدن همه ی بانوان تهرانی است-را ببینیم،خوش به حال آن هایی می شود که دوست دارند در جامعه شان دست در جیبشان بکنند،قدم بزنند و همه چیز باب میلشان باشد.آن هایی که حاضر نیستند کمی خودشان را بسازند،اما علاقه دارند جامعه شان در نقطه ی ایده آل قرار داشته باشد.جامعه ای با پوسته ی عالی.اما درونی...!

-برای بانوان غیرمحجبه،یک راه فرار از دست ماموران وجود دارد؛که وقتی راه فرار را بررسی می کنیم،می بینیم که یک سوراخ بزرگ است که صدها فیل از آن به راحتی عبور می کنند.کاری ندارد که!خانم پلیسه به شما که گیر داد بگویید چشم!می روم خانه لباس و مانتویم را عوض می کنم.بعد بروید پی کارتان.هر جا که دیدید بهتان گیر دادند بگویید:چشم.می روم خانه لباس و مانتویم را عوض می کنم.بعد آخر تابستان می شود و تمام می شود همه چیز!

اما؛خوب است.چون...

-ما ایرانی ها خیلی قانون شکن شده ایم.بخواهیم یا نخواهیم جزو قوانین اجتماعی ماست که بانوان و آقایان با لباس های عرف جامعه،در جامعه حاضر شوند.اگر قانون را قبول ندارید مثل 30 سال پیش انقلاب کنید.فقط فرقش با 30 سال پیش این است که آمریکا،انگلیس،اسرائیل و همه ی دار و دسته شان شدیدا از هر حرکتی در این راستا-یعنی انقلاب-حمایت می کنند.اما آن موقع این خبرها نبود.مردم خودشان بدون هیچ حمایتی خواستند؛شد! اگر هم قانون را قبول دارید موظف هستید به آن عمل کنید.اگر هم مردد هستید،همان قبول کنید بهتر است!

-ناجا حق دارد با این موارد برخورد کند.چون این جریان مخالف قانون است.فرهنگ سازی به عهده ی ناجا نیست.نمی شود به خاطر کوتاهی یک نهاد،نهاد مسئول دیگر را از وظیفه اش باز داشت.

-بعضی از این بانوان و آقایان،دیگر شورش را درآورده اند.خودشان را طوری درست می کنند که واقعا فقط باید دید.وقتی بانویی چشمش به مامور ناجا می خورد و می خواهد روسری اش را بکشد جلو،از پشت کم می آید و بالعکس و یا آقایی که لباس بدون آستین پوشیده است چه برخوردی باید با او شود؟آیا نباید برای امنیت روانی دیگران هم محدودیتی قائل شد؟

اما همه ی این ها به کنار.جامعه ی ما از موضوعی دارد رنج می برد که جوامع دیگر کم تر دست به گریبان آن هستند.و آن نداشتن دید علمی است.وقتی بانویی نمی داند حجاب یعنی چه و فقط حجاب را در پوشیدن چادر مشکی و پوشیه زدن می داند،عمده ی تقصیر متوجه خود اوست.مگر در مملکت ما کم کتاب و سخنرانی خوب و معتبر درباره ی حجاب نوشته و ایراد شده است؟دسترسی به آن ها چگونه است؟مگر خرید یک کتاب حجاب از استاد مطهری چقدر هزینه برای یک خانواده دارد؟

البته در این زمینه،کم کاری های رسانه های عمومی،جامعه ی مطبوعاتی،جامعه ی دانشگاهی و بالاخص طلاب و روحانیون را نمی شود نادیده گرفت.

پرسه در اینترنت...
می خواهید درباره ی حجاب بدانید؟؟

مقالات در این زمینه:
1.حجاب / کتاب نیوز / استاد شهید مرتضی مطهری
2.مسئله ی حجاب آن طور که هست / کتاب نیوز / مصطفی حریری
3.تاریخچه ی حجاب و عفاف در ادیان و اقوام گذشته / هیئت بلاگ / عباس رجبی
4.نتیجه ی حجاب،سلامت جامعه است / ایسنا / خبر آرشیوی
5.حجاب در قرآن / شبکه ی رشد / سعادتی

یک سایت خوب در این زمینه:
پایگاه اطلاع رسانی حجاب شیعه

مشق شب:من روزی چند ساعت «فکر» می کنم؟؟امتحان کنیم.بعد از هر فریضه ی نماز 1 دقیقه «فکر» کنیم.توصیه به مطالعه نمی کنم.چون خودم اهل مطالعه نیستم(خاک بر سر من!)از قدیم گفته اند حرفی که از دل برآید لاجرم بر دل نشیند.اما توصیه می کنم فکر کنید.من تجربه اش کردم.به خدا خیلی خوب است.

امام حسن‏ علیه السلام فرمود:

شما را به پرهیزکارى و ترس از خدا و ادامه تفکر و اندیشه سفارش مى ‏کنم زیرا تفکر و اندیشه ‏سرچشمه همه خوبی ها است.

از هر معصوم چهل حدیث، ص‏114


با تشکر از دوستانی که در مطلب گذشته کامنت گذاشتند.

وبلاگ حرم دل -- وبلاگ مهر و محبت -- وبلاگ به یاد ارباب تشنه لب -- وبلاگ امام حسن مجتبی(علیه السلام) -- وبلاگ پله پله تا ملاقات خدا -- وبلاگ مردان آسمانی -- وبلاگ همکلاس -- وبلاگ من خلوت نشین -- وبلاگ رهیاد -- وبلاگ کیمیای قلم -- وبلاگ ناله -- وبلاگ صلیب نقره ای -- سایت علویون -- وبلاگ ترنم ترانه -- وبلاگ دریچه ای به سوی ملکوت -- وبلاگ پساغزل -- وبلاگ شب های شعر شاعر شنیدنی است -- وبلاگ شهید مهدی آنیلی -- وبلاگ نجوای شبانه

۸۶/۰۲/۱۴

نظرات  (۱۵)

سلام
همین مونده بود که دیگه حسن هم روشنفکر بشه ...
همین شماها هم تازه وقتی یکی کاری می کنه یادتون می افته که باید نقد کنیم و همه می گن باید یه کاره اساسی کرد و اینها مقطعی است ... خیلی خوب بفرمایید کاره اساسی چیست ؟ و شما خودتان چقدر برای این کار تلاش کردین ؟ یا فقط یاد گرفتیم نقد کنیم و بگیم لنگش کن ....؟من با نقد مخالف نیستم ولی به جاش .....
یا علی
مثل همیشه پر محتوا . واقعا نقد جالب و قابل تأملی بود
۱۵ ارديبهشت ۸۶ ، ۰۳:۳۰ سید محمدباقر موسوی
سلام حسنم
اگر تو بمیری من هم می میرم ...
هماره برقرار
سلام
خوبی حسن جان خدایش حق وبلاگ من سوم نبود باید دهم میشد بازهم می دونم تو رای دادی که سوم شدم. دمت گرم
ما که نمی فهمیم این طرح خوبه یا خرابه بعضی ها اومدن دفاع کردن بعضی ها هم نقد ولی یه وبلاگ یه صحنه گرفته بود از یه دختر خانم که اون به زور کتک میبردند تو ی ماشین این دیگه رسمش نیست هممون ادمیم.
میدونی بنازم شهر خودمون رو تا گفتند طرح بی حجابیه همه خواهران با حجاب شدند ببین عجب ابهتی داره نیروی انتظامی در زاهدان !!!!همون نیروی انتظامی که لب مرز پاکستان به خاطر دو هزار تومن ناقابل یه عالمه اسلحه ونارنجک گذاشت از مرز رد بشه وموجب اون فاجعه بمب گذاری چند ماه پیش شد !!!
مطلبتون عالی بود
ببخشی پر حرفی کردم
آقامون فیض عظیمه،او کریم ابن کریمه
مهربونیاش خدایی عین رحمان و رحیمه
ای خدا خبر داری،از دلی که من دارم
من توی این دنیا فقط یه امام حسن دارم
درپناه کریم اهل بیت
یا حق امام حسن مجتبی علیه السلام پشت وپناه تون
بسم رب النور
سلام خدمت برادر بزرگوارم. خوبید؟
بنظر من این طرح نه خوبه و نه بد. یه چیزی ما بین این دوتاست
البته با گفته اخرتون کاملا موافقم که در زمینه آشنایی نسل جوون ما با بحث حجاب واقعا کم کاری شده
براتون آرزوی موفقیت روزافزون دارم
یا حق
بسم الله
سلام
خوبی سیب آقا؟
مطلبت جالب بود خوبه با زمان جلو میری ما که هنوز هم در عهد عطیق سیر میکنیم پیشرفت نداریم.
سوء تفاهم نشه ها منظورم این بود که خوبه می تونید مطالب همراه با زمان رو هم بنویسید ولی من
دعا بفرمایید یا زهرا.س
به جمع پروانه های گل سرخ خوش آمدید
سلام من نظرمو تو پست قبلی وبلاگم در این رابطه گفته بودم
راستش اخوی زیاد باهاتون موافق نیستم اگه عمری بود مطلبو براتون میفرستم تا کامل متوجه نظرم بشین چون اگه بخوام توضیح بدمو دلیل بیارم فکر کنم خیلی طول بکشه
پیروز موفق و سر بلند باشید اجرکم عندالله
سلام،خسته نباشید مطلب تون رو خوندم قشنگ بود با شما تا حدی موافقم. یعنی از لحاظ اجتماعی صد در صد با صحبت هاتون موافقم ولی این موضوع رو باید از لحاظ شرعی هم مورد بررسی قرا داد وگرنه بدون فایده است در هر صورت مطلب خوبی بود
هوالحق
سلام
آره؟ دوبار به روز کردین و خبر ندادین؟ بسیار خوب ما هم چندین بار به روز کردیم و خبر ندادیم! اون به این در!
نه واقعا و انصافا خوبه... آره درسته...حق با شماست... فقط اون سوسک و اونا مطمئنین؟ راستش ما همیشه میگیم اینا دروغای جماعت امنیت شکنه... اگرم کردن خوب کردن!
راستی نمایشاه کتاب میدونین کجاست؟ برین یه کتاب بگیرین لذت کتاب خوندن رو حس کنین... کتابای دارن شان (سرزمین اشباح) ..کوه مرا صدا زد بایرامی....کتابای مرادی کرمانی...امیرخانی...جلال ال احمد...مگه میشه کتاب نخونین؟ شکست نفسی بود..مطمئنن...یا شاید شما مطالعه رو بالای ۵ ساعت در روز میدونین و کمتر از اونو مطالعه به حساب نمیآرین!
من از داستان شروع کردم(به کارم میخوره). بعد به کتابای بزرگتر می رسم... ! اخوی ما هم رفتن نمایشگاه کتابارو جمع کنن برامون بیارن...
حیفه! یه سر برین تو هوای کتاب قدم بزنین ...یه کتاب باز کنین و سرتونو بب
سلام
وبلاگ خوش رنگ و قشنگ و متنوع و با محتوایی داری همواره عاشورایی و موفق باشی
ممنون که سر زدی
خوشمان آمد!
خیلی جالب بود
به من هم سر بزن تو همین زمینه یه پست دارم
خوشحال می شم
قشنگ و منصفانه بود
جای تاسف داره که خانم ها از حداقل آزادی اجتماعی و انسانی خودشون محرومند، امیدوارم ریشه حزب الله ای از کشور عزیزمون قطع بشه و بر گرده به بیابانهای قرون وسطی خودش.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی